Zasada nr 1: Harmonia w przestrzeni
Projektowanie wnętrz Katowice to nie tylko kombinowanie z kolorami, meblami i dodatkami. To przede wszystkim sztuka tworzenia harmonii, która odgrywa kluczową rolę w projektowaniu wnętrz. Pomieszczenie powinno działać jak jedna, spójna całość. Niezależnie od wybranego stylu – bardziej minimalistycznego, czy pełnego barw – wszystko powinno do siebie pasować i tworzyć jednolity obraz. Harmonijne połączenie wszystkich elementów jest fundamentem dobrze zaprojektowanej przestrzeni.
Tworząc harmonię w danym pomieszczeniu warto skupić się na spójności stylu, kolorystyki, materiałów i wzorów. Dzięki temu nawet bardzo różne elementy dekoracyjne mogą stworzyć przyjemną dla oka całość. Ważne jest, aby unikać zbyt dużych kontrastów, które mogą wprowadzić chaos i nieład do wnętrza. Każdy element powinien współgrać z pozostałymi, wzmacniać ich efekt, a nie przeciwdziałać im.
Zasada nr 2: Dobór kolorów
Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i możemy muświadomie z nich korzystać, aby tworzyć wnętrza sprzyjające relaksowi, pracy czy tworzeniu. Dobrze dobrana paleta kolorów to podstawa udanego projektu wnętrza. Wybierając kolory do naszego wnętrza, warto zacząć od tych, które lubimy najbardziej i które najlepiej oddają nasz charakter. Warto jednak pamiętać, że nie każdy kolor dobrze prezentuje się na dużych powierzchniach. Tu z pomocą przychodzi zasada 60-30-10.
Zasada 60-30-10 mówi o podziale kolorów w przestrzeni na trzy różne grupy: dominujący kolor powinien zajmować 60% przestrzeni (np. ściany), drugi kolor powinien stanowić 30% (np. meble), a ostatni, akcentowy kolor powinien pojawić się na 10% powierzchni (np. dodatki). Taka kompozycja tworzy spójną i zbalansowaną kolorystykę.
Zasada nr 3: Praktyczność i funkcjonalność
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że projektowanie wnętrz Katowice jest głównie o estetyce, ale prawda jest taka, że równie ważna jest funkcjonalność. Każda przestrzeń, którą projektujemy, musi być przede wszystkim praktyczna i odpowiadać na nasze potrzeby. Niezależnie od tego, czy jest to salon, sypialnia, czy kuchnia, każde pomieszczenie ma swoje specyficzne wymagania i funkcje, które muszą zostać uwzględnione podczas projektowania.
Funkcjonalność w projektowaniu wnętrz dotyczy różnych aspektów – od rozmieszczenia mebli, przez wybór materiałów, dopasowanie oświetlenia, po miejsce na przechowywanie. Przykładowo, kuchnia powinna być zaprojektowana tak, aby możliwie najpomniejszyć dystanse między najczęściej używanymi strefami – tak zwaną “złotą trójką” kuchenną (lodówka, zlew, płyta grzewcza).
Zasada nr 4: Nawigacja i przepływ
Kolejnym kluczowym elementem podczas projektowania wnętrz jest ułatwienie nawigacji i swobodnego przepływu po pomieszczeniu. Projektowanie powinno uwzględniać układ mebli i przedmiotów w taki sposób, aby tworzyły logiczną, intuicyjną trasę, która wpływa na odczucie komfortu. Nic nie jest bardziej frustrujące, niż ciągle wpadanie na niski stolik kawowy lub muszenie omijać niezliczone przeszkody, aby dotrzeć z jednego końca pokoju do drugiego.
Dlatego tak ważne jest, aby myśleć o przestrzeni jako o przepływie. Omijanie, przechodzenie, poruszanie się – to wszystko wpływa na to, jak odczuwamy dane pomieszczenie. Właściwe rozmieszczenie mebli i przedmiotów, zrobienie miejsca na otwierane drzwi szafek czy szuflad, umieszczanie kluczowych elementów w zasięgu ręki – to wszystko przyczynia się do poprawy komfortu użytkowania pomieszczenia.
Zasada nr 5: Sprytne przechowywanie
Brak miejsca do przechowywania może być prawdziwym utrapieniem w każdym domu. Dlatego podczas projektowania wnętrz warto zwrócić szczególną uwagę na inteligentne i funkcjonalne rozwiązania, które pozwolą utrzymać porządek i wolną przestrzeń. Szukaj możliwości wykorzystania każdego centymetra – puste przestrzenie pod łóżkiem, miejsce nad drzwiami, nieużywane rogi.
Idealnie jest, gdy miejsca do przechowywania są tak dobrze zaprojektowane, że są praktycznie niewidoczne. Wysokie szafy, półki aż pod sufit, szafki zabudowane pod schodami – to tylko kilka przykładów na to, jak możemy zwiększyć przestrzeń do przechowywania. Pamiętaj też o dużej ilości szuflad – są niezwykle praktyczne i pomagają utrzymać porządek w domu.
Zasada nr 6: Osobisty akcent
Nie zapominaj o tym, że projektując wnętrze, tworzysz przestrzeń dla siebie. Niezależnie od obecnie panujących trendów, twoje wnętrze powinno odzwierciedlać twoją osobowość, twoje pasje, styl życia. Dopasuj styl i kolorystykę do twojego gustu. Udekoruj dom swoimi ulubionymi przedmiotami, zdjęciami, książkami. Niech twoje wnętrze opowiada twoją historię.
Dodając do swojego wnętrza osobisty akcent, nie tylko stworzysz przestrzeń, w której będziesz się czuł komfortowo, ale również stworzysz miejsce, które będzie jedynie w swoim rodzaju. Wybieraj oryginalne ozdoby, które dodadzą charakteru twojemu wnętrzu. Pamiętaj, że dom powinien być odzwierciedleniem jego mieszkańców, ich upodobań i zainteresowań.